Donate Today!   Join GSA      

Society Home | About GSA | Contact GSA      

 

Schedule of Events

Print version

 



Wednesday, June 24

10:30 am - 4:00 pm GSA Trainee Boot Camp
Organizer: Beth Ruedi, Genetics Society of America
 
 Southbay

2:00 pm - 5:00 pm Parasitic Nematodes: Bridging the Divide Workshop
Organizer: Marty Chalfie, Columbia University
 
PDF of Abstracts
 Northwest Auditorium

3:00 pm - 9:00 pm Registration  Sunset Village Plaza

4:00 pm - 6:30 pm Preparing your Educational Resources for Online Publication
Organizer: Beth Ruedi, Genetics Society of America
 
 West Coast

7:00 pm - 9:00 pm Welcome and Opening Remarks
Benjamin Podbilewicz, Technion-IIT
Gillian Stanfield, University of Utah
GSA Welcome
Adam Fagen, GSA Executive Director
Plenary Session 1

Chairs: Meera Sundaram, University of Pennsylvania; and Oliver Hobert, Columbia University
 
 Royce Hall

9:00 pm - 10:00 pm Historical Perspective: Celebration of the 20th International C. elegans Meeting
Chairs: Julie Ahringer, University of Cambridge; and Paul Sternberg, HHMI and CalTech
 
Jonathan Hodgkin, University of Oxford
Martin Chalfie, Columbia University
Barbara Meyer, University of CA, Berkeley
 Royce Hall

10:00 pm - 11:30 pm Opening Mixer  Royce Quad


Thursday, June 25

8:00 am - 4:00 pm Registration  Covel Commons

8:30 am - 11:30 am Parallel Sessions
 
   
          Epigenetics and Gene Regulation
Chairs: Oded Rechavi, Tel Aviv University; and Alla Grishok, Columbia University
 
 Carnesale Palisades Ballroom 
          Physiology: Aging and Stress I
Chairs: Amir Sapir, University of Haifa at Oranim; and Eyleen O'Rourke, University of Virginia
 
 Grand Horizon Ballroom
          Behavior
Chairs: Alon Zaslaver, Hebrew University of Jerusalem; and Arantza Barrios, University College London
 
 De Neve Auditorium
          Cell Division and Cell Death
Chairs: Yonatan Tzur, Hebrew University of Jerusalem; and Diana Libuda, University of Oregon
 
 Northwest Auditorium

11:45 am - 12:45 pm Genetics Society of America Careers Lunch
 De Neve Private Dining Room

1:00 pm - 2:30 pm Workshops
 
   
          Spatial and temporal analysis of gene function in adult C. elegans
Organizers: Coleen Murphy, Princeton University; and Malene Hansen, Sanford-Burnham Institute
 
 Carnesale Palisades Ballroom 
          Hours and days: Long-term Imaging of Behavior
Organizers: Chris Fang-Yen, University of Pennsylvania; Anne Hart, Brown University; and David Raizen, University of Pennsylvania
 
 Grand Horizon Ballroom
          Advances in quantitative genetics and causal variant identification in C. elegans and other nematodes
Organizers: Jan Kammenga, Wageningen University, The Netherlands; Mark Sterken, Wageningen University, The Netherlands; and Basten Snoek, Wageningen University, The Netherlands
 
 De Neve Auditorium
          WormBase: Website Usage, Data Mining, and Community Annotation
Organizer: Chris Grove, CalTech
 
 Northwest Auditorium
          TEM Methods for the Nematode Research
Organizers: David Hall, AECOM; and Irina Kolotuev, Univ. of Rennes, France
 
 Bradley International Ballroom

3:00 pm - 6:00 pm Plenary Session 2
Chairs: David Fitch, New York University; and Monica Colaiacovo, Harvard Medical School
 
 Royce Hall

6:00 pm - 6:15 pm GSA Elizabeth W. Jones Award for Excellence in Education presented to
Louisa Stark, University of Utah
 Royce Hall

6:00 pm - 7:00 pm Undergraduate Mixer  West Coast

6:30 pm - 7:30 pm Genetics Society of America Faculty Mentoring Social  Covel Commons Grand Horizon Ballroom

7:30 pm - 8:30 pm Teaching Workshop - What is a PUI and how do I get a job at one?
Organizer: Jon Karpel, Southern Utah University
 
 Northwest Auditorium

7:30 pm - 10:30 pm Poster Session 1/Exhibits/Art Show  Pauley Pavilion

9:30 pm - 11:30 pm Evening Social  Pauley Pavilion


Friday, June 26

7:30 am - 8:30 am How to Get Published Presentation
 Northridge

8:30 am - 11:30 am Parallel Sessions
 
   
          Physiology: Aging and Stress II
Chairs: Stefan Taubert, University of British Columbia; and Jeremy Van Raamsdonk, Van Arpel Institute
 
 Carnesale Palisades Ballroom 
          Neuronal Development
Chairs: Luisa Cochella, Institute of Molecular Pathology; and Kota Mizumoto, University of British Columbia
 
 Grand Horizon Ballroom
          Evolution, Ecology, and Germline Development
Chairs: John Wang, Biodiversity Research Center, Academia Sinica, Taiwan; and Mara Schvarzstein, Brooklyn College
 
 De Neve Auditorium
          Cytoskeleton and Trafficking
Chairs: Joshua Bembenek, University of Tennessee; and Thomas Boulin, CNRS - Universite de Lyon
 
 Northwest Auditorium

8:30 am - 1:30 pm Registration  Covel Commons

11:45 am - 12:45 pm GSA Advocacy Luncheon  De Neve Private Dining Room

1:30 pm - 4:30 pm Plenary Session 3
Chairs: Mario de Bono, MRC-LMB; and Asako Sugimoto, Tohoku University
 
 Royce Hall

4:45 pm - 5:45 pm Keynote Address
Craig Mello, University of Massachusetts Medical School

Chair: Martha Soto, Rutgers University
 
 Royce Hall

7:00 pm - 8:00 pm GSA Education Special Interest Group Mixer  Northwest Auditorium

7:30 pm - 10:30 pm Poster Session 2/Exhibits/Art Show  Pauley Pavilion

8:00 pm - 9:00 pm Teaching Workshop - Navigating the PUI: Teaching vs Research, Politics and Earning Tenure
Organizer: Jon Karpel, Southern Utah University
 
 Northwest Auditorium

9:30 pm - 11:30 pm Evening Social  Pauley Pavilion


Saturday, June 27

8:30 am - 11:30 am Parallel Sessions
 
   
          RNA Interference, Noncoding RNAs, and Genetic Technologies
Chairs: Ayelet Lamm, Technion - IIT; and Funda Sar, Koc University
 
 Carnesale Palisades Ballroom 
          Physiology: Metabolism and Pathogenesis
Chairs: Jingru Sun, Washington State University; and Jonathan Ewbank, CNRS/CIML
 
 Grand Horizon Ballroom
          Regeneration and Synaptic Function
Chairs: Michael Ailion, University of Washington; and Brent Neumann, Monash University
 
 De Neve Auditorium
          Cell Fate, Differentiation and Morphogenesis
Chairs: Tina Gumienny, Texas Woman's University; and Fumio Motegi, Temasek Life Sciences Laboratory
 
 Northwest Auditorium

8:30 am - 1:30 pm Registration  Covel Commons

1:00 pm - 2:30 pm Workshops
 
   
          High-throughput Sequencing Based Techniques
Organizer: Sevinc Ercan, New York University
 
 Carnesale Palisades Ballroom 
          Worm Tracking: Recent Advances and Future Directions
Organizer: Andre Brown, Imperial College London
 
 Grand Horizon Ballroom
          Integrating Methods in C. elegans Structural Neurobiology and Cell Anatomy from Embryos to Adults
Organizers: Andrew Chisholm, University of California, San Diego; Aravi Samuel, Harvard University; and Mei Zhen, Samuel Lunenfeld Research Institute
 
 De Neve Auditorium
          WormBase: Website Usage, Data Mining, and Community Annotation
Organizer: Chris Grove, CalTech
 
 Northwest Auditorium
          Caenorhabditis Genomes Project
Organizer: Mark Blaxter, University of Edinburgh
 
 Bradley International Ballroom

1:30 pm - 3:00 pm Plenary Session and Workshop for Undergraduate Researchers
Chair: Beth Ruedi, GSA
 
 West Coast

2:30 pm - 4:30 pm Teaching Workshop: Teaching Resources Available to Incorporate C. elegans into the Classroom
Organizer: Jon Karpel, Southern Utah University
 
 Northwest Auditorium

3:00 pm - 6:00 pm Poster Session 3/Exhibits/Art Show  Pauley Pavilion

6:00 pm - 7:30 pm Conference Barbecue Dinner  

7:30 pm - 8:00 pm Genetics Society of America Student Poster Awards
Worm Art Show Awards
 Royce Hall

8:00 pm - 8:30 pm Worm Variety Show
 Royce Hall

8:30 pm - 12:00 am Conference Party  Ackerman Grand Ballroom


Sunday, June 28

9:00 am - 10:15 am Plenary Session 4
Chair: Sophie Jarriault, IGBMC
 
 Royce Hall

10:30 am - 12:00 noon CRISPR-based Strategies for Genome Engineering - the "CRISPR Revolution"
Organizers: Mike Boxem, Utrecht University; Daniel Dickinson, University of North Carolina; and Alexandre Paix, Johns Hopkins University School of Medicine
 
 Royce Hall