Donate Today!   Join GSA      

Society Home | About GSA | Contact GSA      

 

 

Important Dates
Abstract Submission Opens Sept 27, 2016
Conference Registration Opens Oct 3, 2016
Workshop Application Deadline Nov 7, 2016
Abstract Submission Deadline Nov 10, 2016
Larry Sandler Award Submission Deadline Dec 22, 2016
Late Abstract Submission Deadline Jan 23, 2017
Early(Discounted) Conference
Registration Deadline
Feb 3, 2017
Hotel Reservations Deadline March 3, 2017

 

2017 Meeting Organizers
Leanne Jones, Chair
Doris Bachtrog
Claude Desplan
Amy Kiger

 

Download the Poster

Drosophila 2017 Poster

 

Preliminary Schedule of Events

 

 

Print version



 
 WEDNESDAY, March 29

9:00 am - 5:30 pm PI Early Career Forum
Ticket required

Agenda
 Pacific Ballroom Salon 2

12:00 noon - 6:00 pm Ecdysone Workshop  Golden Ballroom

12:00 noon - 11:30 pm Family/Nursing Mothers Room  Sunset Room

3:00 pm - 6:30 pm Speaker Ready Room  Terrace Salon 3

3:00 pm - 6:00 pm Drosophila Board of Directors Meeting
Open to Board Members and Invited Guests Only
 Pacific Ballroom Salon 1

3:30 pm - 9:00 pm Registration and Book/T-Shirt Pick Up Open  Atlas Foyer

4:00 pm - 5:30 pm PI Mixer
Cash Bar - Open to PIs ONLY
 Pacific Ballroom Salon 3

5:00 pm - 12:00 am Posters Open 24 Hours beginning at 5:00 pm  Grand Exhibit Hall

7:00 pm - 9:00 pm Opening Session
Moderator: Leanne Jones
 Atlas Ballroom
7:00 pm   Opening Session
Leanne Jones, University of California, Los Angeles.
  
7:10 pm   State of the Fly Community
Laura Johnston, Fly Board President.
  
7:15 pm   The Larry Sandler Award
R. Hawley, Stowers Institute for Medical Research, Kansas City, MO.
  
7:20 pm   Presentation of The Larry Sandler Award
Bob Duronio, University of North Carolina, Chapel Hill.
  
7:25 pm   Larry Sandler Award Winner Talk   
7:55 pm   Introduction of Sean Carroll
Doris Bachtrog, University of California, Berkeley.
  
8:00 pm   The Making and Unmaking of the Animal Kingdom
Sean Carroll, Lab Molec Biol, HHMI, Univ Wisconsin, Madison, WI.
  
9:00 pm   GSA Welcome and Awards Presentation
Lynn Cooley, GSA President.
  

9:15 pm - 11:00 pm Mixer/Reception
Sponsored by the GSA journals, GENETICS and G3: Genes|Genomes|Genetics
 Grand Exhibit Hall

 
 THURSDAY, March 30

12:01 am - 12:00 am Posters Open 24 Hours  Grand Exhibit Hall

7:00 am - 3:00 pm Speaker Ready Room  Terrace Salon 3

7:00 am - 11:00 pm Family/Nursing Mothers Room  Sunset Room

7:15 am - 8:30 am Publishing Tips and Tricks Continental Breakfast
Ticket required
 Golden Pacific Ballroom

7:15 am - 8:30 am Continental Breakfast  Golden Pacific Ballroom Foyer

8:00 am - 5:00 pm Registration and Book/T-Shirt Pick Up Open  Atlas Foyer

8:30 am - 12:00 noon Plenary Session 1
Moderator: Claude Desplan
 Atlas Ballroom
8:30 am   Image Award Presentation
David Bilder, Berkeley, CA.
  
8:35 am   The Drosophila-Spiroplasma interaction as a model to dissect the molecular mechanisms underlying insect endosymbiosis
Bruno Lemaitre, SV-GHI-UPLEM, Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, Lausanne, vd, Switzerland
  
9:05 am   The Mutations behind Species Evolution
V. Courtier-Orgogozo, Institut Jacques Monod - CNRS UMR7592, Paris, France
  
9:35 am   Simple Rules in Neural Circuit Assembly
Peter Robin Hiesinger, Neurobiology, Free University Berlin, Berlin, Germany
  
10:05 am   Break   
10:30 am   How the Gut Talks and Listens
Irene Miguel-Aliaga, MRC Clinical Sciences Centre, Imperial College London, London, United Kingdom
  
11:00 am   Tissue refinement: a noisy path to order
Buzz Baum, MRC LMCB, UCL, London, United Kingdom
  
11:30 am   Orchestrating The Proliferation Differentiation Switch Of Adult Intestine Stem Cells
F. Payre, Center for Developmental Biology, University Paul Sabatier, Toulouse, France; Center for Developmental Biology, CNRS UMR5547, Toulouse, France
  

12:15 pm - 1:45 pm "Meet the Speakers" Careers Lunch
Ticket required
 Royal Palm Ballroom 4

12:15 pm - 1:45 pm Awards Luncheon
Invitation only
 Tiki Pavilion

1:00 pm - 5:00 pm FlyBase Demo Room Open for Tutorials & Discussions

Presentations:
2:00-2:15 pm: New Features in FlyBase
2:20-2:35 pm: Reaching across the MODs: enhanced orthology data and future prospects
 Royal Palm Ballroom 1-3

2:00 pm - 4:00 pm Exhibits Open & Poster Presentations
Presentations
2:00 pm EVEN Posters
3:00 pm ODD posters
 Grand Exhibit Hall

4:30 pm - 6:30 pm Concurrent Platform Sessions
 
   
          Stem Cells
Moderators: Gary Hime; Tina Mukarjee ; and Nicole Siddall
 Town & Country
          Neural Circuits & Behavior
Moderators: Nilay Yapici; Gwyneth Card; and Ryan Williamson
 San Diego
          Models of Human Disease: Developmental & Physiological Disorders
Moderators: Dirk Bohmann; Rene Galindo; and Drew Stenesen
 Golden West

7:45 pm - 9:45 pm Concurrent Workshops
 
   
          Integrating Research and Teaching at PUIs using Drosophila melanogaster as a model organism  Pacific Ballroom Salon 1
          Wound Healing and Regeneration  Pacific Ballroom Salon 3
          Feeding Behavior, Nutrition and Metabolism  Golden Ballroom
          Everything You Ever Wanted to Know About Sex  Pacific Ballroom Salon 2

8:00 pm - 11:00 pm Exhibits Open & Poster Viewing  Grand Exhibit Hall

 
 FRIDAY, March 31

12:01 am - 12:00 am Posters Open 24/7  Grand Exhibit Hall

6:00 am - 11:00 pm Networking Center
Select tables will be moderated during lunchtime.
 Grand Exhibit Hall

7:00 am - 3:00 pm Speaker Ready Room  Terrace Salon 3

7:00 am - 11:00 pm Family/Nursing Mothers Room  Sunset Room

8:15 am - 5:00 pm Registration and Book/T-Shirt Pick Up Open  Atlas Foyer

8:30 am - 10:15 am Concurrent Platform Sessions
 
   
          Physiology, Metabolism & Aging I
Moderators: Daniel Promislow; Benoit Biteau; and Rebecca Kreipke.
 Town & Country
          Regulation of Gene Expression I
Moderators: Bob Johnston; Jack Bateman; Caity Anderson; and Kayla Viets
 San Diego
          Cell Biology & Signal Transduction I
Moderators: Jeff Axelrod; Mihaela (Ela) Serpe; and Qi Wang
 Golden West

10:15 am - 10:45 am Coffee Break  Atlas Foyer

10:45 am - 12:30 pm Concurrent Platform Sessions
 
   
          Physiology, Metabolism & Aging II
Moderators: Daniel Promislow; Benoit Biteau; and Rebecca Kreipke
 Town & Country
          Regulation of Gene Expression II
Moderators: Bob Johnston; Jack Bateman; Caity Anderson; and Kayla Viets
 San Diego
          Cell Biology & Signal Transduction II
Moderators: Jeff Axelrod; Mihaela (Ela) Serpe; and Qi Wang
 Golden West

1:00 pm - 6:00 pm FlyBase Demo Room Open for Tutorials & Discussion

Presentations:
3:45-4:00 pm: New Features in FlyBase
4:05-4:20 pm: Reaching across the MODs: enhanced orthology data and future prospects
 Royal Palm Ballroom 1-3

1:45 pm - 3:45 pm Concurrent Workshops
 
   
          Spotlight on Undergraduate Research  Pacific Ballroom Salon 1
          Drosophila Microbiome  Pacific Ballroom Salon 3
          Developmental Mechanics  Golden Ballroom
          Biogenic Amines and Behaviors  Pacific Ballroom Salon 2
          Navigating the Career Decision Making Process  Pacific Salon 7

2:00 pm - 4:00 pm Open Poster and Exhibit Viewing  Grand Exhibit Hall

4:30 pm - 6:30 pm Concurrent Platform Sessions
 
   
          Evolution of Development (talks 1-4), RNA Biology (talks 5-8)
Moderators: Artyom Kopp; Urs Schmidt-Ott; Nick Sokol; Emily Delaney; and Arthur Luhur
 Town & Country
          Intracellular Dynamics: Cytoskeleton, Organelles, and Trafficking
Moderators: Julie Brill; Yohanns Bellaiche; and Jean-Francois Groulx
 San Diego
          Neural Development & Physiology
Moderators: Pelin Volkan; Makoto Sato; and Tetsuo Yasugi
 Golden West

7:30 pm - 9:00 pm How I Fly (HIF) ScienceSlam  Golden Ballroom

9:00 pm - 11:00 pm Exhibits Open & Poster Presentations
Open Poster Viewing with Cash Bar (authors encouraged to be at their board)
 Grand Exhibit Hall

 
 SATURDAY, April 1

12:01 am - 3:30 pm Posters Open
Close at 3:30 pm. Posters must be down by 4:00 pm
 Grand Exhibit Hall

6:00 am - 4:00 pm Networking Center
Select tables will be moderated during lunchtime
 Grand Exhibit Hall

7:00 am - 3:00 pm Speaker Ready Room  Terrace Salon 3

7:00 am - 11:00 pm Family/Nursing Mothers Room  Sunset Room

8:15 am - 3:00 pm Registration and Book/T-Shirt Pick Up Open  Atlas Foyer

8:30 am - 10:15 am Concurrent Platform Sessions
 
   
          Evolution & Populations Genetics I
Moderators: Kristi Montooth; Noah Whiteman; and Andy Gloss
 Town & Country
          Patterning, Morphogenesis & Organogenesis I
Moderators: Jessica Treisman; Leslie Pick; and Anja Katzemich
 San Diego
          Gametogenesis
Moderators: Cordula Schulz; Alana O'Reilly; and Rafael Demarco
 Golden West

10:15 am - 10:45 am Coffee Break  Atlas Foyer

10:45 am - 12:30 pm Concurrent Platform Sessions
 
   
          Evolution & Populations Genetics II
Moderators: Kristi Montooth; Noah Whiteman; and Andy Gloss
 Town & Country
          Patterning, Morphogenesis & Organogenesis II
Moderators: Jessica Treisman; Leslie Pick; and Anja Katzemich
 San Diego
          Cell Death & Immunity
Moderators: Kim McCall; Henri Jasper; and Imilce Rodriguez-Fernandez
 Golden West

1:30 pm - 3:30 pm Exhibits Open & Poster Presentations
Presentations
1:30 pm ODD Posters
2:30 pm EVEN posters
 Grand Exhibit Hall

4:00 pm - 6:00 pm Concurrent Platform Sessions
 
   
          Chromatin & Epigenetics
Moderators: Melissa Harrison; Mia Levine; and Danielle Hamm
 Town & Country
          Cell Division & Growth Control
Moderators: Don Fox; Sharon Gorski; and Jessica Sawyer
 San Diego
          Models of Human Disease: Neurodegeneration & Neurological Disorders
Moderators: Serge Birman; Doris Kretzschmar; and Sabi Abdul-Raouf Issa
 Golden West

7:30 pm - 10:00 pm Techniques & Technology Platform Session
Moderators: Hugo Bellen; Julie Simpson; and Oguz Kanca
 San Diego

 
 SUNDAY, April 2

7:00 am - 1:00 pm Family/Nursing Mothers Room  Sunset Room

8:30 am - 12:00 noon Plenary Session II
Moderator: Amy Kiger
 Atlas Ballroom
8:30 am   Poster Awards   
8:35 am   Asymmetric signaling endosomes in asymmetric division
Marcos Gonzalez-Gaitan, Biochemistry, University of Geneva, Geneva, Switzerland
  
9:05 am   Why the pause? Catching RNA polymerase II in vivo
Julia Zeitlinger, Zeitlinger Lab, Stowers Institute, Kansas City, MO.
  
9:35 am   Circuits principles of memory-based behavioral choice
Marta Zlatic, HHMI Janelia Research Campus, Ashburn, VA.
  
10:05 am   Break   
10:30 am   Stem cell homeostasis in the Drosophila testis
Erika Bach, Biochemistry and Mol Pharm, New York Univ Sch Med, New York, NY.
  
11:00 am   The conflicts that shape genomes, cells and species
Nitin Phadnis, Department of Biology, University of Utah, Salt Lake City, UT.
  
11:30 am   The piRNA pathway—a small RNA based genome defense system
Julius Brennecke, RNA Biology, Institute of Molecular Biotechnology, Vienna, Vienna, Austria