Donate Today!   Join GSA      

Society Home | About GSA | Contact GSA      

 

 

 

2014 Important Dates

 

Workshop Deadline October 15
Abstract Submission Opens February 18
Conference Registration Opens February 25
Abstract Submission Deadline March 26
Chi-Bin Chien Award Nomination Deadline March 26
Abstract Revision Deadline March 27
Exhibit/ Sponsorship/ Advertising Deadline April 9
Travel Award Application Deadline May 1
Early Meeting Registration May 15
Platform and Poster Assignments online May 19
Housing Reservation May 24

Schedule of Events

 




Tuesday, June 24

11:00 am - 5:00 pm GSA Trainee Boot Camp  Concourse Hotel

3:00 pm - 9:30 pm Registration  Capitol Theater

5:00 pm - 6:15 pm Welcome Reception and Exhibits  Overture Hall Lobby

5:00 pm - 6:15 pm GSA Education Special Interest Group Mixer/Pedagogy Workshop  Wisconsin Studio

6:15 pm - 7:30 pm Plenary Session I: Emerging Technologies: Imaging, Genetics and Genomics
Chair: Shannon Fisher
 Overture Hall

7:30 pm - 8:30 pm Keynote Speaker: Sarah Tishkoff
Introduction: Shannon Fisher
 Overture Hall Lobby

8:30 pm - 10:30 pm Reception and Exhibits  Overture Hall Lobby

9:00 pm - 9:30 pm Organ Concert - JS Bach, Organist, Graham Lieschke  Overture Hall


Wednesday, June 25

7:30 am - 5:30 pm Registration  Overture Hall Lobby

8:30 am - 9:45 am Concurrent Sessions I
 
   
          Neural Degeneration, Regeneration and Disease
Chair: Hiromi Hirata
 Overture Hall 
          Cancer and Growth Control
Chair: James Amatruda
 Capitol Theater
          Early Development and Patterning
Chair: Bruce Draper
 Playhouse Theater
          Metabolism
Chair: Steve Farber
 Promenade Hall

9:45 am - 10:45 am Exhibits and Coffeebreak  Overture Hall Lobby

10:45 am - 12:00 noon Plenary Session II: Signaling and Gene Regulation
Chair: Karuna Sampath
 Overture Hall

12:00 noon - 1:30 pm Lunch  Concourse Hotel

12:00 noon - 1:30 pm How to Get Published Luncheon
 Concourse Hotel

1:45 pm - 3:00 pm Concurrent Sessions II
 
   
          Cardiovascular Development and Disease
Chair: Jeroen Bakkers
 Overture Hall 
          Imaging 1
Chair: Sean Megason
 Capitol Theater
          Neural Circuits, Neurophysiology and Behavior
Chair: Stephan Neuhauss
 Playhouse Theater
          Craniofacial and Skeletal Gene Regulation
Chair: Ferenc Mueller
 Promenade Hall

3:00 pm - 4:00 pm Exhibits and Coffeebreak  Overture Hall Lobby

4:00 pm - 6:00 pm Concurrent Workshops
 
   
          Recombinase-Based Genome Editing and Lineage Tracing
Organizers: Tom Carney and Christian Mosimann
 Capitol Theater 
          ZENCODE: Zebrafish Epigenetics
Organizers: Julia Horsfield and Fiona Wardle
 Promenade Hall
          Tools for Image Acquisition, Analysis and Increased Throughput
Organizer: Rock Pulak
 Playhouse Theater

4:00 pm - 6:00 pm GSA Plenary Session and Workshop for Undergraduate Researchers  Wisconsin Studio

6:00 pm - 8:00 pm Dinner  Memorial Union

6:00 pm - 8:00 pm Undergraduate Dinner  Capitol View

8:00 pm - 11:00 pm Poster Session 1 and Exhibits
8:00 pm - 9:15 pm Presenters of all even session I posters
9:15 pm - 10:30 pm Presenters of all odd session I posters
10:30 pm - 11:00 pm Open Viewing
 Memorial Union


Thursday, June 26

8:00 am - 5:30 pm Registration  Overture Hall Lobby

8:30 am - 9:45 am Plenary Session III: Regeneration and Stem Cells
Chair: Tatjana Piotrowski
 Overture Hall

9:45 am - 10:45 am Exhibits and Coffeebreak  Overture Hall Lobby

10:45 am - 12:00 noon Concurrent Sessions III
 
   
          Imaging 2
Chair: Nadine Peyrieras
 Overture Hall 
          Morphogenesis and Cell Migration
Chair: Holger Knaut
 Capitol Theater
          Chemical Biology
Chair: Elizabeth Patton
 Playhouse Theater
          Evolution
Chair: David Parichy
 Promenade Hall

12:00 noon - 1:30 pm Lunch  Concourse Hotel

12:00 noon - 1:30 pm GSA Career Luncheon
 Concourse Hotel

1:30 pm - 2:30 pm Keynote Speaker: John Postlethwait
Introduction: Tom Schilling
 Overture Hall

2:30 pm - 3:00 pm Chi-Bin Chien Award Presentation
Introduction: David Grunwald
 Overture Hall

3:00 pm - 4:00 pm Exhibits and Coffeebreak  Overture Hall Lobby

4:00 pm - 6:00 pm Concurrent Workshops
 
   
          Emerging Tools and Methods for Quantitative Imaging of Vascular Development
Organizers: Ben Hogan and Shane Herbert
 Playhouse Theater 
          Practical Approaches to Using Zebrafish in Education
Organizers: Jennifer Bonner and Suzanne Gribble
 Wisconsin Studio
          Post-embryonic development: expanding human disease models and understanding variation
Organizer: Matthew Harris
 Promenade Hall

6:00 pm - 8:00 pm Dinner  Memorial Union

8:00 pm - 11:00 pm Poster Session 2 and Exhibits
8:00 pm - 9:15 pm Presenters of all even session II posters
9:15 pm - 10:30 pm Presenters of all odd session II posters
10:30 pm - 11:00 pm Open Viewing
 Memorial Union


Friday, June 27

8:00 am - 4:00 pm Registration  Overture Hall Lobby

8:30 am - 9:45 am Concurrent Sessions IV
 
   
          Gene Regulation and Epigenetics
Chair: Antonio Giraldez
 Overture Hall 
          Neural Development
Chair: Rich Dorsky
 Capitol Theater
          Cilia, Cell and Tissue Polarity
Chair: Rebecca Burdine
 Playhouse Theater
          Infection and Immunity
Chair: David Tobin
 Promenade Hall

9:45 am - 10:45 am Exhibits and Coffeebreak  Overture Hall Lobby

10:45 am - 12:00 noon Plenary Session IV: Physiology and Disease
Chair: Graham Lieschke
 Overture Hall

12:00 noon - 1:00 pm Community Meeting
Lorette Javois, NIH, funding opportunities
ZFIN/ZIRC updates
 Overture Hall

12:30 pm - 2:00 pm Lunch  Concourse Hotel

1:00 pm - 2:00 pm Advocacy Luncheon
 Concourse Hotel

2:00 pm - 4:00 pm Concurrent Workshops
 
   
          Cancer in the Zebrafish: moving from promise to achievement
Organizers: Jason Berman and David Langenau, Richard White
 Overture Hall 
          Emerging Techniques in Neural Circuit Analysis
Organizers: Filippo del Bene and Marnie Halpern
 Capitol Theater
          Maternally Controlled Development - Current Limitations of Analysis and Future Perspectives
Organizers: Sreelaja Nair and Roland Dosch
 Promenade Hall
          Digestive System Biology and Disease
Organizers: Wolfram Goessling and John Rawls
 Wisconsin Studio

4:30 pm - 7:30 pm Poster Session 3 and Exhibits
4:30 pm - 5:45 pm Presenters of all even session III posters
5:45 pm - 7:00 pm Presenters of all odd session III posters
7:00 pm - 7:30 pm Open Viewing
 Memorial Union

7:30 pm - 9:00 pm Banquet Buffet  Memorial Union

9:00 pm - 1:00 am Conference Party featuring Natty Nation on the Union Terrace and a DJ, Mike Carlson, in Tripp Commons  Memorial Union


Saturday, June 28

9:00 am - 10:15 am Concurrent Sessions V
 
   
          Genetics and Genomics
Chair: Brad Cairns
 Overture Hall 
          Hematopoiesis
Chair: Zilong Wen
 Capitol Theater
          Sensory Systems
Chair: Teresa Nicolson
 Promenade Hall
          Endodermal and Mesodermal Organs
Chair: Joan Heath
 Wisconsin Studio

10:15 am - 10:45 am Coffeebreak  Overture Hall Lobby

10:45 am - 12:00 noon Plenary Session V: Morphogenesis and Organogenesis
Chair: Tom Schilling
 Overture Hall

11:30 am - 12:00 noon Box Lunches will be available and shuttle busses for rides to the airport  Overture Hall Lobby